postheadericon Óévbúcsúztató Szentegyházán

Szentegyhazan december 30-an este 7 orakor zsufolasig telt haz elott bucsuztatta az oevet a Gyermekfilharmonia. Oevzaro bucsuhangversenyukre 16 eneket valogattak ossze, amellyel az elmult esztendo jeles esemenyeire emlekeztek.

Charles csurkoncert_bGazdag es eredmenyes evadra tekinthet vissza a Fili, hiszen 2012-ben unnepelte 30. szuletesnapjat, amit sikeres kulfoldi turnekkal koronazott meg. Az egyik legnagyobb szenzacio a junius 9-i zalanpataki ?csurkoncert? volt, amikor grof Kalnoky Tibor meghivasara az uradalom csurjeben megalkottak a vilag legnagyobb zenelo dobozat Anglia tronorokose, Charles herceg tiszteletere. A kisebbek kozul ajandekot is vittek, tobbek kozott egy tancolo szekelyruhas leanyalakot tartalmazo dobozt ajandekoztak Karoly tronorokosnek. Erre az esemenyre emlekeztek, amikor angol nyelven enekeltek el Handel Gyozelmi korusat.

A Fili ma mar tulmutat a zenen is. Peldamutato, szeretheto formaban kepviselik egesz Szekelyfoldet, meltokeppen jelenitik meg ? hatarokon tul is ? az autentikus szekely kozosseget, a magyar nepi kulturat.

oevzaro hangverseny2_b2011-ben leghosszabb, Brusszelig tarto utjuk soran abban a megtiszteltetesben volt reszem, hogy elkiserhettem oket, amikor sikerult megszolitaniuk a nem magyar nyelvu kozonseget is. Lattam kozelrol, amint Europa ? sajat erkolcsi ertekeinek valsagaban ? meghatodott a peldamutato szekely gyermeksereg viselkedesen, akik nemcsak dalaikkal, hanem tisztelettudo, fegyelmezett magatartasukkal is kepviseltek egy olyan erteket, ami tulajdonkeppen az europai kultura gyokere: a kereszteny szellemiseg, a nemzeti erzes es a masok iranti tolerancia. Egyik nagy elmenyem volt, amikor a faradsagos hosszu ut utan felleptek a belga parlamentben. Danny Peters, az orszag harmadik legfontosabb embere, a belga szenatus elnoke fogadta oket, es meghivta egy uzsonnara a hatalmas szenatusi fogadoteremben, ahol belga kiralyokat es kiralynoket abrazolo, orias festmenyek kozott szendvicset, uditot kinaltak a frakkos komornyikok. A gyerekek vettek az elemozsiabol, de csak akkor kezdtek enni, miutan kozosen elmondtak es elenekeltek az asztali aldast. A szenatus elnoke mellett alltam es lathattam, hogy a politikus meghatodottan keresztet vet a gyerekekkel, konnycsepp gordul vegig az arcan es felenk fordulva azt mondja: igen, a legkisebbektol is lehet tanulni emberi meltosagot. Az emberi meltosagot a kereszteny hit adta Europanak, mert azt tanitja: Isten elott minden ember egyforma.

A szentegyhazi koncerten felelevenitettek meg a nyari Passau-i es Kirchdorf-i emlekeiket is, amikor nemetul enekeltek el a Gyertyafenykeringot, es ezzel koszontottek itthon nyari vendeglatojukat, dr. Gotthard Szekely Csillat, aki a vegen megajandekozott minden gyereket egy-egy csokival es Schardenberg-i kepeslappal, amin az allt, hogy Schardenberg nagy szeretettel visszavarja a szekely gyerekeket.

Igen, a Gyermekfilharmonia az elmult harminc esztendoben valoban ?kinotte? magat. A zenen kivul mas muveszetekkel is foglalkoznak, tartanak butorfesto tabort, kepzomuveszeti alkototabort, de a vendeglatasban is nagyon ugyesek. A Fili sikereinek csucsara ert, az elvarasok egyre nagyobbak. 2013-ra azt kivanom a Gyermekfilharmonianak es vezetojenek, Haaz Sandornak, hogy tartsanak ki tovabbra is, mert szukseg van a szekelyruhas gyermekkorusra, a vonos- es fuvoszenekarra, akik nemcsak jo hirunket viszik, de itthon is peldat mutatnak, olyankor is, amikor turistakat latnak vendegul magasszintu szolgaltatasokat biztositva, hogy azok orommel visszajarnak Szekelyfoldre.