mod_vvisit_counterA héten1943

Mai nap: 2018. jan. 18.

postheadericon Pünkösd a Filinél

A Szentegyhazi Gyermekfilharmonia iden is ket unnepi hangversennyel kedveskedett a csiksomlyoi zarandokok, anyaorszagbeli baratok, rokonok es a nagyfalusiak szamara. A csodalatos, lelekemelo koncerteket a telthazas kulturhazban hatalmas, veget nem ero taps kiserte. A filisek es a huszarok a Madarasi Hargitan emelt Turul emlekmu avatasi unnepsegen is kozremukodtek. Haaz Sandor Tanar Ur beszamoloja a punkosdi esemenyekrol:

"Punkosd hetfo, 2014. junius 9.

Eltelt a punkosd, szerencsenkre ma meg vakacio.

A Muzeum Szallo es a falu vendegei nagyreszt eltavoztak. A jo hangulat letetemenyese a szep ido volt, annak ellenere, hogy a "webbeka nedveskedett".

Evek ota elso izben sikerult olyan punkosdot megerni, amikor nem volt eso, es a bucsus zarandokok napsutotten es lelekben gazdagon jottek haza.

A Filinek 160 vendege volt Magyarorszag minden tajarol, Soprontol Szegedig, Pecstol Miskolcig.

Az elmenyek sokasagat a punkosdi bucsun kivul a Fili koncertek is gazdagitottak. Ket hangversenyt hallgathattak meg azok a zarandokok, akik befertek a zsufolt terembe. Szombaton es vasarnap este nyolc oratol muzsikaltunk.

A szombati hangverseny talan kisse kezdetlegesebbre sikeredett, erejet megette a bucsus energiahiany. A gyerekek es csaladjaik javaresze gyalogosan, kocsival Csiksomlyon volt a szentmisen. A korusbol vilagitottak a vorosre sult arcocskak, a zenekar is nyogdecsel, santikal. A Filinapok ota nem volt osszproba; - dolgozatirasok, ballagasok, Narciszfesztival, mindenfele ceremoniak korszaka a majus.

Ismet bebizonyosodott, hogy a koncert elotti feloras, oras magunkba szallas es lelki rahangolodas bizony, szukseges.

A vasarnapi hangverseny viszont laza, jokedvu, sokkal pontosabb es fegyelmezettebb. Jot tett neki a tegnapi "osszproba"!

A vasarnap mas szempontbol is gazdagitotta unnepunket.

A Madarasi-Hargitan avattuk a Szentegyhaza - Szarvas altal felallitott Turul emlekmuvet. Hivatalos neve "Turul Szentkereszt Bastya", a papunk szentelte, Nagy Eszter meltatta.

Az avatason jelenlevo tomeget meghaladta az 500 fot. Korben szakadatlanul villamlott, mennydorgott, folottunk azonban sokaig sutott a nap. Aztan hogy el ne bizzuk magunkat egy suhintassal az eso minket is meglatogatott.  Ahogy jott, ugy ment is.

A Hargita berczein allo lovas huszaraink impozans hatteret biztositottak az emlekmunek, lohatrol zengtek dalaikat. "Esik eso karikara" - fujtak a zuheban.

Az eso utan gyorsan kisuto napban attertunk a turul emlekmutol par meterre felallitott uj kopjafahoz, ami a budakeszi kozosseg, barati korunk emlekjele.  Folytattuk az avatast teljes enekszoval, keves beszeddel. Dalcsokrok Daniel Kinga meg Benedek Szilard tarogatosunk kisereteben. Ott volt Gabos Csaba is a harmonikajaval, Bodo Levente hegeduvel, regi filisek, regi arcok. "Ezredevrol mond meset a szel".

A Madarasi csucson nehai Gyalog Sandor szarvasi baratunk kopjafajanal meg enekeltunk kedvunkre nehany notat. Emlekeztunk.

Persze, amire leertunk a huszarkonyhara, arra az ust kimartva, a lapiton potlaskent szalonna, kenyer.

Jo az ut, hamar leerkezett Szentegyhazasfaluba az avatokozosseg, a Muzeum Szalloban vart a rengeteg vendeg, gyermekek, jo baratok, regi ismerosok. A vasarnapi koncert is zsufolt, az ablak mellett Vas Janos, Kovacs Otto, a karzaton Erdelyi Balazsek, az ablakon bekukucskalnak szarvasi testvereink.

" ... ezert aldunk orvendezve o, Szuz Maria!".

H.S.

KEPTAR